PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30595}

Fucking Amal

Fucking Åmål
7,1 17 644
oceny
7,1 10 1 17644
7,0 11
ocen krytyków
Fucking Amal
powrót do forum filmu Fucking Amal

debiut!

ocenił(a) film na 9

Bardzo dobra szwedzka produkcja. Podobnie jak nasza "Czesc Tereska" rowniez opowiada o dojrzewaniu nastolatki i zwiazanych z tym problemach, wyobcowaniu.
Utrzymany troche w paradokumentalnym stylu debiut (!!!) rezyserski Lukasa Moodyssona.
Agnes nie jest do konca pewna swojej orientacji seksualnej. Zastanawia sie, czy nie jest lesbijka, gdyz jest wrazliwa, pisze wiersze, praktycznie nie ma przyjaciolek szkolnych ani chlopaka. Agnes poznaje dziewczyne z ktora niezbyt sie do tej pory lubily i znaly. Elin ma dosc zycia w tym malym pieprzonym miasteczku, w ktorym nigdy sie nic nie dzieje (wiemy juz skad tytul "Fucking Amal"). Moda dociera tam z opoznieniem, a ona mysli ze bycie lesbijka jest teraz modne, chce sprobowac czegos nowego. Jednak mimo iz stara sie to ukryc, to cos wiecej niz tylko takie 'cool'...
Film o wiele lepszy od Tereski, nie dolujacy, za to cieply z pewnym poczuciem humoru. Nie ma tak prymitywnych dialogow (choc oczywiscie mnie niektore zwyczaja i zachowania Szwedow dziwia) a dziewczynki zagraly wysmienicie.
Szkoda ze we wspolczesnym polskim kinie brakuje mlodych tworcow, ktorzy mieliby cos do powiedzenia. Mogliby podpatrzyc nie tylko jak to robia w Szwecji czy Hiszpanii (Amenabar), ale nawet u naszych poludniowych sasiadow (vide "Samotni").

Grail

udany debiut
Zgadzam się, że jest to dobra szwedzka produkcja. Ale nie mogę się zgodzić z tym, że jest to film lepszy od "Cześć Tereska", przynajmniej dla mnie. Fakt, że nie jest dołujący i jest ciepły w przeciwieństwie do szarej i prawdziwej do bólu Tereski, ale nie uznałabym go przez to lepszym. Tereska nie jest filmem lekkim, ławtym i przyjemnym, a Fucking Amal, w porównaniu z nią napewno wypada jako taki.
Zgadzę się też z tym, że aktorki zagrały w Fucking Amal może nie wyśmienicie ale b.dobrze ale zauważ, że one nie miały tam zadużo grania, poprostu były sobą. Tereska tez praktycznie grała samą siebie ale ona musiała zagrać jeszcze scenę zbrodni. Podsumowując Cześć Tereska jest filmem trudnym i nie łątwym w odbiorze, napewno nie rozrywkowym.
Jeśli chodzi o polskich dobrych młodych twórców to myślę, że wcale ich nie brakuje, a wręcz przeciwnie ostatanio dane im było się "ujawnić". Powstały film takie jak: Że życie ma sens, Belissima, Patrzę na Ciebie Marysiu czy Potret podwójny.
Myślę, że oni poprostu muszą się skutecznie przebić, co z pewnością nie jest łatwe w naszym kraju.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones